banner

Як закрити ФОП у 2020 році

6 червня 2020 року
icon 350

Ви – підприємець, але вирішили згорнути свою діяльність і закрити ФОП, чи зробити паузу? Скажімо, тимчасово припинити підприємницьку діяльність. І в одному, і в іншому випадку своє підприємництво краще закрити. Раніше багато роботодавців воліли приймати на роботу через реєстрацію ФОП або за цивільно правовою угодою. У такому разі працівники нібито не працюють, а надають послуги що значно зменшувало податкове навантаження на роботодавця, та позбавляла останнього повної відповідальності та обов’язків щодо своїх “працівників”. Сьогодні всі ФОП України, навіть за відсутності доходу, зобов'язані щомісячно віддавати єдиний соціальний внесок — сплата ЄСВ на загальній системі оподаткування. Виключення мають ФОП на загальній системі оподаткування, які не отримали прибуток від своєї діяльності. Відповідно до нового закону. Таким фоп спишуть всю заборгованість та штрафні санкції по ЄСВ, якщо вони звернутися з відповідною заявою впродовж 90 днів з дати оприлюднення закону (02.06.2020).

Розмір ЄСВ на 2020 рік складає 1020 грн., це 22% від мінімальної заробітної плати. При цьому строку давності у нього немає. Якщо у вас залишилися борги з його сплати, то погашати їх доведеться все одно. Необхідно буде ще й сплатити штраф за прострочення платежу. Тому, навіть якщо ви вирішили не зупинити, а просто заморозити свій бізнес чи професійну діяльність, то краще закрити ФОП, а потім, якщо потрібно, відновити повторно.

Не забудь підписатись та поставити лайк нашій офіційній сторінці у фейсбук.

picture

Подача заяви держреєстратору

Перше, що потрібно зробити – подати заяву держреєстратору про припинення підприємницької діяльності. У відділ з питань реєстрації юридичних осіб та ФОП – той, який за місцем реєстрації вашої підприємницької діяльності . У Києві, наприклад,можно звернутись у будь-який центр надання адміністративних послуг.

При собі з документів потрібно мати:

 • паспорт;
 • ідентифікаційний код;
 • заповнену заяву за формою 1. (Бланк можна завантажити тут, або попросити на місці у держреєстратора.)

Але набагато зручніше подати заяву на ліквідацію ФОП онлайн. Зробити це можна через систему ДІЯ!

Для цього потрібно зареєструватися та мати електронний цифровий підпис, який можна отримати у будь-якому центрі сертифікації ключів або Приват24 чи Пумб. Витратити 2 хвилини на оформлення заяви, щоб закрити ФОП, підтвердити її електронним підписом та відправили онлайн реєстратору.

На обробку та прийняття рішення щодо заяви у реєстратора є три робочі дні, тому краще її подавати не в останні дні місяця, та не перед святковими днями, через вихідні або свята - її можуть зареєструвати початком наступного. У такому випадку зайвий раз податківці нараховують ЄСВ яке доведеться сплатити.

Перевірити статус ФОП в ЄДР

Після того, як ви подали заяву на припинення, державний реєстратор вносить відповідний запис в державний реєстр, в якому ваш ФОП набуває статусу “припинено”. З цього моменту нарахування ЄСВ припиняється, а строк дії електронного підпису становить 24 дні.

Тобто у вас є 24 дні, для того щоб подати відповідні ліквідаційні звіти через електронний кабінет.

Перевірити статус ФОП можна за допомогою безкоштовного запиту на офіційному сайті Міністерства юстицій.

Але пам'ятайте зупинення нарахування ЄСВ не звільняє від сплати попередньо нарахованих податків, крім того за несвоєчасну сплату чи неповну оплату нараховується штраф та пеня.

Сплатити ЄСВ

Тут все зрозуміло. По-перше потрібно дізнатися, чи є у вас борги з податків і, якщо так – погасити їх. По-друге сплатити ЄСВ потрібно на банківські реквізити дізнатись які можна у відділенні ЦОПП (Центру обслуговування платника податків) при ДПС або в електронному кабінеті платника потрібно дізнатися. Податки доведеться сплатити за весь період діяльності, включаючи місяць закриття ФОП.

Подати ліквідаційний звіт ФОП до ДПС

Четвертий крок – подати ліквідаційний звіт з ЄСВ. Зробити це потрібно протягом 30 календарних днів після реєстрації заяви про бажання закрити ФОП. І тут є нюанси, які залежать від використовуваної системи оподаткування: загальної або єдиний податок.

Користування загальною системою означає, що підприємцю необхідно оформити не лише звіт з ЄСВ. Має бути також декларація про майно і доходи ФОП. У ній потрібно вказати доходи тільки від підприємницької діяльності за поточний рік.

Якщо ж ФОП був на єдиному податку, то крім звіту з ЄСВ має бути ліквідаційна декларація платника єдиного податку. Для 3-ї групи – за останній квартал, для 1-ї та 2-ї – за поточний рік.

Розглянемо приклади. Якщо ліквідація ФОП відбулася в серпні (31.08.2020), а підприємницька діяльність велась на 3-й групі спрощеної системи оподаткування- до 30 вересня 2020 необхідно подати декларацію за другий квартал. Якщо ви були на 2-групі, то подаєте її з 1 січня до 31 серпня наступного року.

Документи можна подати в паперовому вигляді особисто (або дати нотаріально оформлене доручення третій особі). Можна також відправити рекомендованим листом з описом вмісту та повідомленням про вручення, актуально якщо ваша податкова не працює у зв’язку з карантином.

А можна онлайн – через електронний кабінет платника на сайті ДПС. Знову ж таки – за допомогою ЕЦП.

Якщо не вкластися в строки подання ліквідаційних звітів, доведеться заплатити штраф у 170 гривень.

Закрити рахунки в банку

Наступний етап – закриття банківських рахунків ФОП до речі це рахунки які починаються на 2600. Їх список можна подивитися в електронному кабінеті платника на сайті ДПС. Крім того, потрібно отримати виписки за останні три роки. Якщо ФОП закривається в 2020 році, то виписки йтимуть з 1 січня 2017 року.

Пройти аудиторську перевірку

Це, з одного боку, найдовший етап закриття ФОП, з іншого – він не є обов'язковим. Законодавство не зобов'язує підприємців проходити аудиторську перевірку, щоб закрити ФОП. Деякі експерти рекомендують це зробити. Особливо радять це тим, хто в подальшому не планує відновлювати ФОП.

У зв'язку з подвійним обліком в податковій – як платника податків і як платника ЄСВ. Як платника податків ФОП знімають з обліку в момент реєстрації заяви про припинення, але як платника ЄСВ тільки після аудиторської перевірки. При цьому у податкової є право провести її навіть після ліквідації за період діяльності підприємця. На практиці податкова, скажімо так, вимагає писати заяву на її проведення, але при цьому у них немає ресурсів щоб перевіряти купу ліквідованих ФОП. Також відповідно до закону у призначеного аудитора є 10 днів для пред'явлення вимог щодо сплати податків, але призначення самого аудитора не регулюється, тому строк взяття ФОП на аудиторську перевірку може тривати більше 6-ти місяця.

Ми не радимо своїм клієнтам не писати заяву на аудиторську перевірку для ФОП. У цьому разі доведеться чекати, поки в податковій виділять аудитора. А через брак фахівців, особливо у великих містах, на це може піти не один рік. Тому краще дочекатися листа на адресу реєстрації ФОП, з повідомлення про сплату недостаючих податків, сплатити їх та закрити ФОП.

Можливо ви переїхали, чи фоп був відкритий у другому місті, що створює проблеми для отримання відповідного поштового повідомлення. З поштовою адресою для фоп Києві ми допоможемо, звертайтесь.

Якщо ви все таки вирішили написати заяву на проведення аудиту ФОП - вона складається у довільній формі і подається в відділення ЦОПП при ДПС.

Після того, як аудитора призначили, у нього є 10 днів на перевірку. Йому потрібно надати пакет документів про діяльність ФОП за три останні роки:

 • книгу обліку доходів і витрат;
 • договори, рахунки і акти з доходів, видатків, звіти з податків;
 • виписки з банку із закритих рахунків ФОП.

Після перевірки в разі переплати податків їх повертають на рахунок фізособи в банку. Потрібно написати відповідну заяву із зазначенням всіх реквізитів. А в разі недоплати доведеться закрити борг, а також оплатити ще пеню і штраф.

Якщо підприємець не згоден з рішенням аудитора з приводу штрафів, протягом 10 днів він може оскаржити його в суді. Хоча на практиці таке буває дуже рідко.

Як закрити ФОП легше?

В середньому, експерти стверджують що закриття ФОП триває десь пів року. Це, якщо періодично телефонувати податковому інспектору і питати про призначення аудитора. Якщо цього не робити - ліквідація може затягнутися на рік і більше.

Перше, що може полегшити процес, – подання всіх документів онлайн. Так, ви все можете зробити вдома у режимі онлайн. Ліквідувати ФОП можна без поїздок до реєстратора, фіскальної служби та простоювання в чергах. Але, якщо ви вирішите проходити аудиторську перевірку, то уникнути візиту до податкової не вийде.

Ну і найпростіший спосіб полегшити собі життя – звернутися до специалістів і доручити закрити ФОП їм. Це не безкоштовно та буде вартувати кілька тисяч гривень. На ринку юридичних послуг існує два поняття, як закрити фоп. Варіант перший “по мінюсту”, другий “по податковій”.

“По Мінюсту”: ліквідувати ФОП та присвоїти статус “припинено” у державному реєстрі. Середня вартість такої послуги складає 1500 грн.

“По податковій”: виконання вище перерахованих дій та подати заяву про відсутність заборгованості, ліквідаційні звіти ФОП, збір відповідних документів. Проходження аудиту. Середня вартість ”по податковій” складає — 4500 грн.

Висновок

Якщо у вас є «заморожений» ФОП, закривається ваш проект, або ви працюєте, але плануєте згортати свою діяльність - підприємство краще ліквідувати. Інакше, вам доведеться щомісячно платити ЄСВ (22% від мінімальної заробітної плати приблизно 1300 грн. станом на вересень 2020 року). У процесі закриття варто врахувати такі моменти:

 • перед закриттям потрібно зробити електронний підпис КЕП (ЕЦП) через будь-який сервіс акредитації обо Приват24(Допомогти отримати КЕП);
 • заяву держреєстратору краще подавати не в останні дні місяця та не перед святковими днями; простіше це зробити онлайн через електронні сервіси;
 • ліквідаційні звіти простіше подавати онлайн в особистому кабінеті на сайті ДПС, також можна дізнатися суми податків, які потрібно заплатити;
 • зберіть всі необхідні документи для проходження аудиту;
 • якщо вирішили проводити аудит, періодично телефонуйте податковому інспектору і нагадуйте про себе, просіть про призначення аудитора;
 • після завершення роботи аудитора перевірте на сайті Мін'юсту, чи знято ФОП з обліку в реєстрі платників єдиного соціально внеску;
 • Підписатись та поставити лайк офіційній сторінці LEXIT у фейсбуці.
 • Знаємо що це не важко можемо домогти з реєстрацією ФОП
Потрібна безкоштовна консультація, щодо закриття ФОП?
Звертайтесь, будемо раді допомогти.

Останні статті

27 січня 2019 року

Статут ТОВ 2018 року: особливості складення

6 червня 2020 року

Як закрити ФОП у 2020 році

10 лютого 2021 року

Договір оренди квартири: зразок та правила заповнення документа